Ημερίδα Erasmus+

Στο αμφιθέατρο του 1ου ΕΠΑΛ Αιγάλεω οργανώθηκε τη Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου 2015 ημερίδα με θέμα «Erasmus+: Κινητικότητα στην Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση». Στην εκδήλωση αυτή παρουσιάστηκαν ο σκοπός και οι στόχου του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ και ειδικότερα τα σχέδια κινητικότητας του προγράμματος για την επαγγελματική εκπαίδευση.
Στη συνέχεια οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές ενημερώθηκαν για την πρόθεση του 1ου ΕΠΑΛ Αιγάλεω να συμμετάσχει στην κατάθεση κοινής πρότασης με το 1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Αιγάλεω για σχέδια κινητικότητας που αφορούν την από κοινού μετακίνηση εκπαιδευτικών και μαθητών στο εξωτερικό.
Η έκπληξη αρχικά των μαθητών για τα οφέλη του προγράμματος, αλλά και το ενδιαφέρον για τη συμμετοχή τους σε ενδεχόμενη κινητικότητα ενισχύθηκε ακόμα περισσότερο με την αφήγηση της εμπειρίας μαθητών του 1ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Αιγάλεω που συμμετείχαν σε κινητικότητα στην Ισπανία το Δεκέμβριο του 2014.