Πάμε θέατρο

Το όμορφο απόγευμα της Κυριακής της 7ης Φεβρουαρίου 2016 καθηγητές και μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ Αιγάλεω πήγαν θέατρο. Συγκεκριμένα πήγαμε στο θέατρο επί Κολωνώ για να παρακολουθήσουμε τη θατρική παράσταση «Αγαπητή Ελένα». Οι καθηγητές κάλυψαν τα έξοδα των εισιτηρίων των μαθητών του σχολείου!!!
Η «Αγαπητή Ελένα» της ρωσίδας θεατρικής συγγραφέως Λουντμίλα Ραζουμόβσκαγια, είναι έργο γραμμένο στην Σοβιετική Ένωση του ?80, την περίοδο δηλαδή της αποσύνθεσής της. Πρόκειται για ένα έργο που είναι άκρως επίκαιρο στην Ελλάδα του σήμερα, που εν μέσω κρίσης, αναζητά να προσδιορίσει τη μετά τη μεταπολίτευση εποχή, όντας στη δίνη γρήγορων εξελίξεων, πρωτόγνωρων συνθηκών, προσωπικών αδιεξόδων για το μεγαλύτερο τμήμα της κοινωνίας και ενός απίστευτου μωσαϊκού προτεινόμενων λύσεων.
Ομολογουμένως πρόκειται για ένα έργο με δυνατά μηνύματα, έξυπνη πλοκή που μας συγκίνησε, μας εντυπωσίασε ώστε να θέλουμε να ξαναπάμε θέατρο.