Φεστιβάλ Εφαρμοσμένων Τεχνών

Το Φεστιβάλ Εφαρμοσμένων Τεχνών που πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά στην Ελλάδα το Σεπτέμβριο του 2016, προκήρυξε παιδικό διαγωνισμό σκίτσου & κόμικ με θέμα: ?Σκυλίσια ζωή?, δίνοντας την ευκαιρία στους λιλιπούτειους φίλους να κερδίσουν υποτροφίες στο Τμήμα Ανηλίκων σκίτσου του κέντρου Ορνεράκη, για το ακαδημαικό έτος 2016-2017.
Στόχος των υποτροφιών είναι οι μικροί δημιουργοί να βελτιώσουν την τεχνική τους και να αναζητήσουν νέες μορφές δημιουργίας. Ο διαγωνισμός αφορούσε παιδιά από 10 έως 17 χρονών από όλη την Ελλάδα με τελευταία ημερομηνία υποβολής των έργων την 7η Σεπτεμβρίου 2016. Οι προδιαγραφές της πρότασης ήταν οι εξής:
  1. Το έργο να αποτελείται από 1 έως 3 σελίδες.
  2. Το έργο να είναι έγχρωμο.
  3. Μέγεθος Α3
  4. Ανάλυση 300 dpi, jpg
  5. Ψηφιακή μορφή

Το έργο του μαθητή του 1ου ΕΠΑΛ Αιγάλεω Χριστοφιλέα Παναγιώτη-Χρήστου κατατάχθηκε στην πρώτη δεκάδα (4η θέση) και θα εκτεθεί στην ετήσια έκθεση του φεστιβάλ. Μπράβο στο μαθητή για το ταλέντο και την προσπάθειά του!!! Ιδού το έργο του μαθητή μας.