Διεθνές Συνέδριο ΕΕΤΕΚ

Ο Τομέας Ηλεκτρονικών του 2ου ΕΚ ΑΙΓΑΛΕΩ και του 1ου ΕΠΑΛ Αιγάλεω, συμμετείχε στο 1ο Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο για την εκπαίδευση και την αγορά εργασίας με ειδικό θέμα: «ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ & ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ? ΜΑΘΗΤΕΙΑ ? ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ». που διοργάνωσε η Επιστημονική Ένωση Τεχνολογικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΕΕΤΕΚ) υπό την αιγίδα του Εμπορικού Επιμελητηρίου Αθηνών, το οποίο εφαρμόζει πρακτικά την επαγγελματική εκπαίδευση σε επαγγελματίες και εργαζόμενους, συνδέοντας άμεσα την κατάρτιση με την αγορά εργασίας. Το συνέδριο φιλοξενήθηκε στο ΑΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ τις 7, 8, και 9 Δεκεμβρίου 2016.
Πολλά εκθέματα τράβηξαν την προσοχή των επισκεπτών, τα οποία παρουσίαζαν τις Τεχνολογικές Καινοτομίες που προσφέρουν ανταγωνιστικό πλεονέκτημα στους μαθητές μας. Ιδιαίτερη προσοχή υπήρξε για το Drone της ομάδας μας. Ενδιαφέρουσες συνεργασίες ξεκίνησαν με άλλα Τεχνολογικά Επαγγελματικά Ιδρύματα που έχουν το ίδιο όραμα για καινοτομία και ανάπτυξη.