Γιορτή Τσικνοπέμπτης

Σήμερα τσικνοπέμπτη 16 Φεβρουαρίου 2017 οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ Αιγάλεω φρόντισαν να τσικνίσουν τον ελαιώνα. Πράγματι μέσα από πολύ δουλειά και κέφι τα παιδιά οργάνωσαν ένα γλέντι με εδέσματα και χορευτικά τιμώντας την παράδοση της τσικνοπέμπτης.
Η Τσικνοπέμπτη είναι γιορτή της ορθόδοξης παράδοσης στην οποία καταναλώνονται μεγάλες ποσότητες κρέατος. Λαμβάνει μέρος την Πέμπτη, λόγω του ότι οι μέρες Τετάρτη και Παρασκευή θεωρούνται νηστίσιμες, της δεύτερης εβδομάδας των Αποκριών, την αποκαλούμενη Κρεατινή. Προηγείται αυτής η πρώτη κατά σειρά Προφωνή και ακολουθεί η τρίτη εβδομάδα της Τυροφάγου. Πραγματοποιείται κάποιες μέρες πριν από την έναρξη της μεγάλης νηστείας της Σαρακοστής.
Μπράβο στο 15μελές συμβούλιο των μαθητών, ιδιαίτερα τον πρόεδρό του και τους καθηγητές που επιμελήθηκαν την οργάνωση, για την αξέχαστη εμπειρία που μας προσέφεραν.