Cementary

Η χορογράφος Πατρίσια Απέργη επιστρέφει στη Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών με ένα έργο που τοποθετεί το χορό στο επίκεντρο της αστικής καθημερινότητας. Η πόλη ως πυρήνας δημιουργικότητας και οι χορευτές ως μέλη μιας κοινότητας που οραματίζεται «τη φαντασία στους δρόμους». Ένα γενναίο εγχείρημα, με «συνοδοιπόρους», σε αυτή την ιδιαίτερη χαρτογράφηση, μια ομάδα από τους πιο εκλεκτούς χορευτές της νεότερης γενιάς.
Ο τίτλος «Cementary» του έργου, που παραπέμπει σε ένα τσιμεντένιο νεκροταφείο, συμπυκνώνει τις αντιφάσεις που βιώνει η κοινωνία σήμερα. Ένα γκρουπ 25 μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ Αιγάλεω βρέθηκε στη Στέγη την Πέμπτη 2 Μαρτίου για να παρακολουθήσει την παράσταση σύγχρονου χορού. Μετά την παράσταση οι μαθητές συμμετείχαν με πολύ ενδιαφέρον στη συζήτηση που ακολούθησε με τους συντελεστές εντυπωσιάζοντας με τις εύστοχες παρατηρήσεις τους όλους τους παρευρισκόμενους.