Οδηγική Ασφάλεια (Ι.Ο.ΑΣ.)

Το 1ο ΕΠΑΛ Αιγάλεω ευαισθητοποιημένο από τα υψηλά ποσοστά θνησιμότητας και τραυματισμού νέων οδηγών, διοργάνωσε την Παρασκευή 7 Απριλίου 2017 σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Οδηγικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) «Πάνος Μυλωνάς» παρουσίαση για την κυκλοφοριακή διαπαιδαγώγηση των μαθητών του. Εκπρόσωπος του ινστιτούτου παρουσίασε συγκλονιστικά στοιχεία οδικής ασφάλειας μέσω Power Point και προβολής video. Η παρουσίαση περιελάμβανε και αλληλεπίδραση με τους μαθητές επί θεμάτων οδικής κυκλοφορίας και οδικής συμπεριφοράς. Ενδιαφέρον παρουσίασε η κατάθεση εμπειριών από τους μαθητές, όπως οι ίδιοι ή συγγενικά τους πρόσωπα βίωσαν στο παρελθόν.
Σύμφωνα με τις στατιστικές του 2016 για την Οδική Ασφάλεια που ανακοίνωσε πρόσφατα η Επιτροπή, στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής διάσκεψης για την Οδική Ασφάλεια που πραγματοποιήθηκε στη Μάλτα, ο αριθμός των θανάτων από τροχαία δυστυχήματα στην Ελλάδα μεταξύ 2010 και 2016 μειώθηκε κατά 35%. Σε σχέση με το 2015, όμως, σημειώθηκε αύξηση της τάξης του 2%. Ειδικότερα, το 2010 στην Ελλάδα καταγράφηκαν 112 θάνατοι από τροχαία δυστυχήματα ανά εκατομμύριο κατοίκων, το 2015, 73 και το 2016, 75.