Επίσκεψη στο Μουσείο Πληροφορικής

Την Πέμπτη 30 Νοεμβρίου 2017, οι μαθητές του τομέα Πληροφορικής επισκέφτηκαν το Ελληνικό Μουσείο Πληροφορικής επιστρέφοντας στο παρελθόν σε ένα κόσμο μάλλον προϊστορικό, γεμάτο όχι με δεινοσαύρους αλλά με μυστήριες μεταλλικές ογκώδεις κατασκευές. Έτσι δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να κατανοήσουν την συρρίκνωση της τεχνολογικής εξέλιξης και την αύξηση των υπολογιστικών δυνατοτήτων των υπολογιστών.
Εντύπωση έκανε στους μαθητές, μεταξύ άλλων, το αντίγραφο από το πρώτο ποντίκι (ξύλινη κατασκευή), τα αρχαϊκά παιχνίδια της εποχής που φόρτωναν από κασέτα, η μνήμη RAM από δαχτυλίδια φερίτη και πολλά άλλα. Στηρίζουμε και προωθούμε την προσπάθεια των υπευθύνων να σώσουν αυτόν τον υπέροχο κόσμο με τις πανέμορφες υπολογιστικές κατασκευές μίας εποχής που αποτέλεσε επανάσταση στο χώρο εργασίας και στη βιομηχανία.
Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε τον ιστότοπο του μουσείου στη διεύθυνση http://www.elmp.gr.