Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018 ? 2019

Την Παρασκευή 5 Οκτωβρίου 2018 στο 1ο ΕΠΑΛ Αιγάλεω έλαβε χώρα, εξ αναβολής, η 5ηΠανελλήνια μέρα Σχολικού Αθλητισμού. Κεντρικός στόχος είναι η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου. Ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άσκησης θα οδηγεί στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και βελτίωσης της φυσικής κατάστασης των μαθητών/τριών, αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα,που αποτελούν τις κύριες αιτίες αύξησης της παχυσαρκίας στους νέους σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες.
Με σύνθημα «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ» το 1ο ΕΠΑΛ Αιγάλεω υλοποίησε εντός του σχολικού ωραρίου αθλητικές δράσεις (μεμονωμένα ή συνδυαστικά) στα αθλήματα ποδοσφαίρου, καλαθοσφαίρισης, πετοσφαίρισης και επιτραπέζιας αντισφαίρισης. Η συμμετοχή των μαθητών ήταν μαζική και ενθουσιώδης. Στους νικητές του κάθε αθλήματος απονεμήθηκαν βραβεία.
Όσοι μαθητές δε συμμετείχαν στο τουρνουά των αθλημάτων είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν κατάλληλη ταινία αθλητικού περιεχομένου.