Θεατρική Παράσταση «Το Σώσε»

Την Τρίτη 16-10-2018 μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ Αιγάλεω παρακολούθησαν την πρώτη για φέτος παράσταση στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση, με τίτλο «Το Σώσε». Πρόκειται για μια φάρσα του Βρετανού Μάικλ Φρέιν σε σκηνοθεσία Έκτορα Λυγίζου.
Μεταφερθήκαμε στα παρασκήνια μιας θεατρικής παράστασης όπου επικρατεί πανδαιμόνιο και οι ηθοποιοί είναι σε κατάσταση φρενίτιδας. Στο έργο «Το Σώσε» τίποτα δεν πάει σωστά: τα σκηνικά κροταλίζουν, τα κοστούμια ξηλώνονται, οι ηθοποιοί ξεχνούν τα λόγια τους, οι τεχνικοί μπουρδουκλώνονται στις σκάλες και τα πιάτα με τις σαρδέλες μπερδεύονται με τις ανθοδέσμες.
Μετά την παράσταση ακολούθησε συζήτηση των μαθητών του σχολείου μας με τους συντελεστές της παράστασης.