Επίσκεψη στο ΚΠΕ Καλαμάτας

Την Πέμπτη 04 Απριλίου 2019 μαθητές του 1ο ΕΠΑΛ Αιγάλεω επισκέφθηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καλαμάτας. Οι μαθητές είχαν μια εξαιρετική ενημέρωση σχετικά με την ανακύκλωση και τα χαρακτηριστικά της από τους εξαιρετικούς εκπαιδευτικούς του κέντρου. Στη συνέχεια οι μαθητές μετέβησαν στη βιομηχανική μονάδα διαλογής των ανακυκλώσιμων απορριμμάτων που συλλέγονται στους γνωστούς μπλε κάδους, το οποίο βρίσκεται σε βιομηχανική περιοχή της Καλαμάτας. Οι συνθήκες είναι πολύ δύσκολες μια και οι οσμές είναι αρκετά έντονες, αν και μετά από παραμονή αρκετής ώρας ο οργανισμός μας προσαρμόζεται σε αυτές. Η ενημέρωση από τον υπεύθυνο μηχανικό της μονάδας ήταν εξαιρετική με την παράθεση αρκετών στατιστικών στοιχείων.
Ευχαριστούμε τους υπευθύνους του ΚΠΕ για την εξαίρετη οργάνωση της παρουσίασης και τους υπευθύνους της μονάδας για την υπομονή και τη φιλοξενία τους.