Σύμβουλος Καθηγητής

Στο πλαίσιο της υλοποίησης της πράξης «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑ.Λ.-Υποστήριξη σχολικών μονάδων ΕΠΑ.Λ.», η οποία ξεκίνησε κατά το σχολικό έτος 2018-19, υλοποιείται και φέτος στο σχολείο μας ο θεσμός του Συμβούλου καθηγητή.
Πρόκειται για έναν πρωτοποριακό, για τα ελληνικά δεδομένα, και πολύ αποτελεσματικό θεσμό, ο οποίος προσφέρει πολλαπλά οφέλη, τόσο στους μαθητές όσο και στους καθηγητές που συμμετέχουν, ενώ συγχρόνως συμβάλλει στη διαμόρφωση ενός πιο υγιούς και ειρηνικού κλίματος στο σχολείο, μέσω της επικοινωνίας και του ισότιμου διαλόγου.
Ο κάθε μαθητής της Α’ τάξης έχει τη δυνατότητα-προνόμιο να έχει τον δικό του Σύμβουλο-καθηγητή, με τον οποίο συναντιέται συστηματικά ανά 15 ημέρες για 15 περίπου λεπτά, με στόχο να χτιστεί σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ τους ώστε ο μαθητής να εκφράζει οτιδήποτε τον απασχολεί, σε έναν άνθρωπο που ενδιαφέρεται ειλικρινά να τον ακούσει, χωρίς να ζητάει ανταλλάγματα.
Το σχολείο μας, έχοντας βιώσει τα θετικά αποτελέσματα του θεσμού από την περυσινή χρονιά, ενεργοποιεί και φέτος αυτόν τον θεσμό, επιθυμώντας να υποστηρίξει συστηματικά τον μαθητή στην προσπάθειά του να βρει τη θέση του στην κοινότητα του νέου του σχολείου, να ενθαρρύνει το ξεδίπλωμα των εν δυνάμει δυνατοτήτων του, να βοηθήσει στην επίτευξη των αναπτυξιακών στόχων της εφηβείας και να βελτιώσει γενικότερα τις σχέσεις στη σχολική κοινότητα.
Στην υλοποίηση του θεσμού για τη σχολική χρονιά 2019-2020 συμμετέχουν οι εξής οκτώ καθηγητές του σχολείου:

• Αντωνίου Χρήστος
  • Δεματάς Γεώργιος