myhero1821_logo

Ο δικός μου ήρωας του 21

Στις 2 Απριλίου 2021 ολοκληρώθηκε η δράση του 1ου ΕΠΑΛ Αιγάλεω με τίτλο «Ο δικός μου ήρωας του 21», η οποία ξεκίνησε στις 24 Μαρτίου 2021 και σκοπό είχε να εμπλέξει τους μαθητές στις εορταστικές δραστηριότητες για τα 200 χρόνια από την επανάσταση του 1821.
Στη δραστηριότητα αυτή αρχικά, οι μαθητές αναζητούσαν στοιχεία από το διαδίκτυο σχετικά με τους αγωνιστές της επανάστασης και βασιζόμενοι στα στοιχεία εκείνα που τους έκαναν περισσότερη εντύπωση, επέλεγαν τον αγωνιστή εκείνο, με τον οποίο ταυτιζόντουσαν περισσότερο. Στη συνέχεια, σε προεπιλεγμένο προφίλ του facebook, αναρτούσαν μια χαρακτηριστική εικόνα από τον επιλεγμένο αγωνιστή ή από τη δράση του, μαζί με ένα κείμενο στο οποίο έπρεπε να αιτιολογήσουν τους λόγους που τους οδήγησαν στην επιλογή τους. Η ανάρτηση γινόταν με τρόπο που διασφάλιζε την ανωνυμότητά τους. Τέλος, κάθε μαθητής είχε τη δυνατότητα να ψηφίζει την ανάρτηση που του έκανε περισσότερη εντύπωση (μία μόνο ψήφος και όχι τη δική του), αποστέλλοντάς την στον υπεύθυνο του τμήματός του.
Ένας μαθητής από κάθε τάξη που μάζεψε τις περισσότερες ψήφους κερδίζει ένα αναμνηστικό δώρο.
Δείτε τις αναρτήσεις των μαθητών στη σελίδα http://1epal-aigal.att.sch.gr/wp-gen-files/my-hero-1821/your_posts_2.html
Έργο του φιλέλληνα Ιταλού καλλιτέχνη Λουδοβίκου Λιπαρίνι