2023-mnae-poster-logo

Pump up the volume: Το σχολείο ακούγεται!

2023-mnae-poster-logo
Στα πλαίσια του έργου ΜΝΑΕ, η δράση του 1ου ΕΠΑΛ Αιγάλεω για το σχ. έτος 2022-2023 με τίτλο
«Pump up the volume: Το σχολείο ακούγεται!»
πραγματοποιήθηκε η μελέτη της δομής μιας ηχητικής εγκατάστασης και έπειτα έγινε η προμήθεια του πρώτου πακέτου εξοπλισμού (ένα ζεύγος ηχείων + ένας μίκτης) και των απαραίτητων καλωδίων και άλλων υλικών της ηχητικής εγκατάστασης. Ολοκληρώθηκε η τοποθέτηση ενός ζεύγους ηχείων, η σύνδεσή τους με τον τελικό ενισχυτή και η σύνδεση του ενισχυτή με τον μίκτη. Παράλληλα έγινε καθαρισμός, συντήρηση και επανασύνδεση του υπάρχοντος εξοπλισμού έτσι ώστε να βελτιωθεί η απόδοσή του. Τέλος έγινε επιτυχής δοκιμή του συστήματος. Τον Απρίλιο ξεκίνησε η έρευνα αγοράς για την προμήθεια του δεύτερου πακέτου εξοπλισμού (ένα ζεύγος ηχείων + RADIOCD + Μικρόφωνο) και των απαραίτητων καλωδίων και άλλων υλικών της ηχητικής εγκατάστασης. Αφού μελετήθηκαν όλα τα ευρήματα της έρευνας, επιλέχθηκαν εκείνα που ανταποκρίνονταν καλύτερα στις απαιτήσεις του έργου με την καλύτερη αναλογία value for money.
Παράλληλα, διενεργήθηκε μια έρευνα δημοσκόπησης σχετικά με τις μουσικές προτιμήσεις μαθητών και καθηγητών. Αρχικά συντάχθηκε ένα ερωτηματολόγιο κατόπιν συζητήσεων μέσα στην τάξη και στη συνέχεια αυτό μοιράστηκε σε αντιπροσωπευτικό δείγμα μαθητών τόσο της Α ́ τάξης όσο και της Β ́ και της Γ ́. Επίσης διανεμήθηκε το ερωτηματολόγιο και στους καθηγητές. Ταυτόχρονα έγινε και ενημέρωση των μαθητών σχετικά με την επικείμενη εγκατάσταση του ηχοσυστήματος. Στη συνέχεια, έγινε η στατιστική επεξεργασία των απαντήσεων και η εξαγωγή των αποτελεσμάτων. Με την ενεργό συμμετοχή και των μαθητών έγινε η εγκατάσταση των 2 ηχείων. Επίσης συνδέθηκαν, τέθηκαν σε λειτουργία και ρυθμίστηκαν το RADIOCD και το μικρόφωνο. Έγινε τακτοποίηση των καλωδίων σύνδεσης του ενισχυτή και ξεκίνησε ο έλεγχος της καλής λειτουργίας του στο σύνολό του. Δοκιμάστηκαν όλες οι λειτουργίες και δυνατότητες του συστήματος, έγιναν οι απαραίτητες διορθώσεις ώστε να αντιμετωπιστούν μικροπροβλήματα και επιβεβαιώθηκε η σωστή λειτουργία.

ΔΡΑΣΗ 04