Κινηματογραφικό εργαστήρι στο 1ο ΕΠΑΛ Αιγάλεω

Όχημα: ΝΕΑΝΙΚΟ ΠΛΑΝΟ
Πλοηγός: Ηλίας Φλωράκης
Σχέδιο: Μυθοπλασία
Ένα σύντομο, αλλά πολύ ευχάριστο και δημιουργικό ταξίδι ολοκληρώθηκε στο σχολείο μας. Το κινηματογραφικό εργαστήριο μυθοπλασίας, στο πλαίσιο του προγράμματος «Μαθήματα με Φως στο Σκοτάδι», που έχει σχεδιάσει και υλοποιεί σε σχολεία κάθε βαθμίδας το ΝΕΑΝΙΚΟ ΠΛΑΝΟ, με την έγκριση του ΥΠΑΙΘ. Ένα πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα, που εξοικειώνει τους μαθητές με τη γλώσσα του κινηματογράφου και τις βασικές αρχές της οπτικοακουστικής αφήγησης.
Το εργαστήριο υλοποιήθηκε από τις 21 έως και 24 Οκτωβρίου εντός σχολικού ωραρίου στο αμφιθέατρό μας, με υπεύθυνο εκ μέρους του Νεανικού Πλάνου τον σεναριογράφο και σκηνοθέτη Ηλία Φλωράκη και υπεύθυνους καθηγητές του προγράμματος την κ. Μαίρη Τσώνου και τον κ. Γιάννη Χωριατέλλη. Συμμετείχαν σε αυτό 13 μαθητές και μαθήτριες απ? όλες τις τάξεις του σχολείου, μερικοί εξ αυτών προερχόμενοι από το περσινό πρόγραμμα «Σινεμά? ξανά». Τα παιδιά συνέθεσαν τη δική τους ιστορία και την επεξεργάσθηκαν σε μορφή σεναρίου, μοιράστηκαν ρόλους και αρμοδιότητες και είχαν της ευκαιρία να σταθούν μπρος και πίσω από την κάμερα, για να δουν πώς γυρίζεται μια ταινία και να εκφραστούν δημιουργικά. Διασκέδασαν πολύ με την όλη διαδικασία και τώρα βρίσκονται σε αναμονή για το τελικό αποτέλεσμα μετά το μοντάζ. Η ταινία μικρού μήκους θα προβληθεί στο Διεθνές Φεστιβάλ Ολυμπίας για παιδιά και νέους, τον ερχόμενο Δεκέμβριο.
Ευχαριστούμε θερμά το ΝΕΑΝΙΚΟ ΠΛΑΝΟ για αυτή την πολύ ωραία εμπειρία και για όλα όσα αποκομίσαμε από αυτή.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Γιάννης Χωριατέλλης και Μαίρη Τσώνου.