Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων

Λίγες μέρες μετά τον εορτασμό της 17ης Νοεμβρίου, στις 24 Νοεμβρίου 2015, τελειόφοιτοι μαθητές της Γ? τάξης επισκέφθηκαν το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων στα πλαίσια βιωματικού εκπαιδευτικού προγράμματος με θέμα «Η αποκατάσταση της δημοκρατίας».
 Το πρόγραμμα αυτό, αξιοποιώντας το υλικό των εκθέσεων, ενημερώνει και προβληματίζει τους μαθητές, αποσκοπώντας στην καλλιέργεια της ιστορικής και πολιτικής παιδείας τους κάνοντας χρήση βιωματικών και ενεργητικών παιδαγωγικών μεθόδων.
 Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στην αίθουσα της Ολομέλειας της Βουλής και μοιράστηκαν στα έδρανα που καταλαμβάνουν τα κόμματα της Βουλής. Οι μαθητές εντυπωσίασαν τους εκπαιδευτές και ταυτόχρονα συμμετείχαν σε μια βιωματική διαδικασία που αποτέλεσε μια πρωτόγνωρη για αυτούς εμπειρία.