Πλαστικά Καπάκια και Αμαξίδια

Το 1ο ΕΠΑΛ Αιγάλεω, αφού κινητοποίησε τη σχολική κοινότητα, ξεκίνησε μια μεγάλη προσπάθεια ανακύκλωσης πλαστικών φιαλιδίων. Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι την Παρασκευή 05 Απριλίου 2019 στείλαμε περίπου εικοσιπέντε χιλιάδες καπάκια (25.000) στο Σύλλογο Παραπληγικών και Κινητικά Αναπήρων του νομού Πέλλας, ο οποίος αναλαμβάνει τη δωρεάν αποστολή των καπακιών στα Γιαννιτσά. Τα καπάκια αυτά μέσα από την ανταποδοτική ανακύκλωση δίνουν τη δυνατότητα αγοράς αμαξιδίων για συλλόγους και σχολεία που τα έχουν ανάγκη. Ύστερα από τηλεφωνική μας επικοινωνία με το σύλλογο μας υποσχέθηκε ότι το αίτημα του σχολείο Ειδικής Αγωγής στο Αιγάλεω (ΕΕΕΚ) θα παραλάβει ένα αμαξίδιο, μια και υπάρχει σε αναμονή αντίστοιχο αίτημά του.
Ευχαριστούμε θερμά μέσα από την καρδιά μας όλους τους μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και φίλους που συνεισφέρουν στο έργο της ανακύκλωσης. Ιδιαίτερα ευχαριστούμε τους υπευθύνους καθηγητές του προγράμματος που άκοπα εργάζονται για το σκοπό αυτό.